ПІДПИШІТЬСЯ НА НАШІ
НОВИНИ І АНОНСИ

Віталій Смердов,

партнер Податкової практики Crowe Mikhailenko, позаштатний консультант Комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики

Режим ДіяСіті, розроблений спеціально для української IT-індустрії, на слуху. І це не дивно - завдяки глобальності передбачених ним змін і числу врахованих поправок / побажань від IT-компаній. На 02.06.2021 р. (середа) до порядку денного голосування ВР України винесена податкова частина ДіяСіті - законопроект № 5376 *. У зв'язку з цим, перед виборами, є сенс згадати головні поправки в ПКУ, передбачені цим законопроектом. Тим більше, що до моменту голосування він значним чином змінився.

* Що стосується не податкової складової ДіяСіті, то вона врегульована законопроектом № 4303, який був прийнятий поки в першому читанні 15 квітня.

Законопроектом передбачено вступ в силу поправок до ПКУ з 1 січня 2022 року, крім ряду винятків (зокрема, щодо обмеження виплат на користь платників єдиного податку), про які див. Нижче. Далі розглянемо нововведення в розрізі податків / зборів / платежів.

Податок на прибуток. Резиденти ДіяСіті матимуть право вибрати одну з двох опцій:

1) сплачувати податок на прибуток за загальними правилами, передбаченими для всіх платників податків, за ставкою 18%. Важливо, що ця опція не передбачає додаткових заборон або обмежень по відображенню в податкових витратах операцій з придбання послуг у підприємців на єдиному податку в порівнянні з тими, які передбачені в ПКУ сьогодні. Звернемо увагу лише на те, що з цією метою первинні документи за такими операціями повинні містити обов'язкові реквізити і деталізацію операцій.

2) сплачувати податок на виведений капітал (далі - НнВК) за ставкою 9%. В рамках даної опції податок сплачується не в періоді формування прибутку, а лише в періоді здійснення операцій, прямо передбачених ПКУ, зокрема:

- виплата дивідендів на користь неплатника податку (крім нарахування дивідендів у формі акцій / часток за умови, що така виплата не призводить до зміни пропорцій володіння);

- виплата коштів і / або повернення майна в зв'язку з виходом учасника / акціонера в сумі, що перевищує вартість внеску в статутний капітал або вартість придбання акцій / часток, щодо яких здійснюється викуп *;

* Якщо розрахунки за акції / частки здійснювалися за кордоном і без урахування для цілей НнВК або ПДФО в Україні, то їх вартість при визначенні згаданого перевищення буде прирівнюватися до нуля.

- виплати відсотків, комісій, інших винагород, відшкодувань, штрафів, пені, які пов'язані з залученням і / або використанням коштів на користь неплатників податку;

ряду інших операцій, Зокрема, з безоплатного надання майна (робіт, послуг) на користь неплатника податку, з надання поворотної фінансової допомоги пов'язаним особам (резидентам-неплатникам податку та нерезидентам) і т. П.

При цьому найскладнішим для IT-індустрії питанням в рамках ДіяСіті стало передбачене законопроектом обмеження на роботу з платниками єдиного податку - а саме, виплати за роботи, послуги на користь платників єдиного податку в сумі, що перевищує 20% від суми будь-яких витрат резидента ДіяСіті, пов'язаних з операційної, інвестиційної та фінансової діяльністю, за попередній звітний рік, будуть обкладатися НнВК за ставкою 9%. Дане обмеження в законопроекті поки зберігається, але вводиться в силу з перехідними особливостями:

- його планують ввести в силу з 1 січня 2024 роки;

- протягом усього 2024 року зазначений вище за вартісну поріг буде визначатися не на рівні 20%, а на рівні 50%.

ПДФО, військовий збір. Для даних платежів законопроект передбачає ряд звільнень:

1) заробітна плата, винагорода на користь ГІГ-контрактерів, а також авторська винагорода за створення службового твору і перехід прав на службові твори, які нараховуються / сплачуються резидентом ДіяСіті, обкладаються ПДФО за ставкою 5%. При цьому звертаємо увагу:

- працівниками резидентів ДіяСіті є не тільки, власне, IT-фахівці (зокрема, адміністративний персонал). Проте, ставка ПДФО 5% може застосовуватися і до їх заробітної плати;

- згідно з ПКУ для цілей ПДФО до складу заробітної плати входять основна і додаткова заробітна плата, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати. З огляду на це, за ставкою 5% будуть обкладатися, в тому числі, премії та елементи соцпакета, які класифікуються як заохочувальні / компенсаційні виплати. При вирішенні питання про віднесення до них конкретного платежу або операції, за нашою оцінкою, необхідно використовувати Інструкцію № 5;

2) інвестиційний прибуток в результаті відчуження акцій / корпоративних прав, емітентом яких є резидент ДіяСіті, повністю звільняється від ПДФО і військового збору - за умови, що такі акції / корпоративні права знаходяться у власності платника податків більше одного року. При цьому звертаємо увагу:

- дане звільнення застосовується незалежно від того, на користь резидентів або нерезидентів продаються акції / корпоративні права;

- дане звільнення застосовується, в тому числі, якщо акції / корпоративні права перепродуються - головна умова, що вони повинні знаходитися у власності фізичної особи - продавця більше року;

3) дивіденди, які нараховуються резидентом ДіяСіті, звільняються в повному обсязі від ПДФО і військового збору - за умови, що такий резидент ДіяСіті не виплачував дивіденди протягом двох послідовних календарних років.

ЄСВ. В рамках ЄСВ законопроект також передбачає послаблення - а саме, застосування до заробітної плати, що нараховується резидентом ДіяСіті, ніж мінімальний страховий внесок (ЄСВ 22% виходячи з мінімального розміру заробітної плати).

Що стосується винагороди ГІГ-контрактерів, то станом на сьогодні законопроект передбачає застосування ставки ЄСВ 22% виходячи з розміру винагороди. Проте, за відомостями автора, до винагороди ГІГ-контрактерів ЄСВ повинні застосовувати виходячи з мінімального страхового внеску - дану поправку повинні включити на етапі голосування.

Інші поправки. Законопроект передбачає значні зміни в визначення звичайної ціни - при цьому зачіпає весь бізнес, а не тільки резидентів ДіяСіті. Зокрема, пропонується встановити мінімальний розмір звичайної ціни (за аналогією з мінімальною базою ПДВ):

1) ціна придбання майна (товарів), а за необоротними активами - їх балансова вартість за даними бухгалтерського обліку;

2) середньозважена ціна продажу (відчуження) товарів;

3) ціна, визначена на рівні виробничої собівартості за даними бухгалтерського обліку.

При цьому зазначена вище послідовність застосування методів (1, 2, 3) є фіксованою і застосовується тільки в такому порядку. Тобто до наступного методу можна переходити тільки в разі неможливості використання попереднього.

Загальний висновок. У разі прийняття законопроекту, головні податкові вигоди будуть отримані компаніями, які працюють з IT-фахівцями за трудовими договорами (таких меншість), в той час як компанії, що працюють за моделлю з підприємцями, істотних податкових вигод не отримають. Проте, законопроект передбачає ряд податкових послаблень, які в будь-якому випадку будуть цікаві власникам IT-компаній (незалежно від моделі роботи) - зокрема, звільнення від ПДФО дивідендів і інвестиційного прибутку від продажу акцій / корпоративних прав.

ukУкраїнська