ПОДПИШИТЕСЬ НА НАШИ
НОВОСТИ И АНОНСЫ.

Блок 1. Корпоративний інвестиційний фонд.

Базові засади КІФ.

Простими словами КІФ – це така велика «кишеня», до якої можна зібрати кошти інвесторів та вкласти у різні інвестиційні активи та отримати дохід на такий інвестиційний фонд.

КІФ є юридичною особою, є акціонерним товариством (регулюється спеціальним ЗУ «Про ІСІ».

Мінімальний статутний капітал КІФ – 1250 мінімальних зарплат на момент формування.

 

Активи КІФу

Активами можуть бути тільки:

1) грошові кошти (в тому числі іноземна валюта закордоном);

2) нерухомість;

3) банківські метали;

4) корпоративні права та цінні папери (частка ТОВ, акція АТ, опціони, форварди, облігації тощо – КІФ часто використовуються для операцій з корп правами та цінними паперами);

5) боргові зобов’язання;

6) інтелектуальна власність.

До речі, КІФ має право володіти нерезидентними компаніями.

 

Переваги КІФу

  • Акумулювання коштів – формування інвестиційних внесків (такі грошові кошти можуть витрачатися на фінансування будівництва, розвитку підприємства тощо). Прибутки також можуть акумулюватися або можуть бути виплачені учасникам у вигляді дивідендів.
  • Надання коштів у позику всередині корпоративної структури. КІФ не потрібно банківську ліцензію, щоб надавати позику під відсотки.
  • Ефективне податкове планування.
  • Можливість залучати ІСІ до моделей фінансування.

 

Найчастіше використання КІФу у бізнес-діяльності:

1) Внутрішньогрупове фінансування.

2) залучення інвестора.

3) структурування корпоративних активів.

4) квазі-механізм «податку на виведений капітал».

5) фінансування будівництва.

6) акумулювання прибутку.

7) створення та функціонування індустріальних парків.

Попит на КІФ зріс через запровадження концепції контрольованих іноземних компаній (КІК). Через це багато осіб переструктуровувалися з іноземних компаній на Кіпрі – на українську юрисдикцію, а саме КІФ.

 

Вимоги до КІФу

1) обмежена сфера діяльності (механізм обмеження різновидів активів);

2) формування СК винятково грошовими коштами;

3) статутний капітал не менше 8,325 млн. грн;

4) закрите (приватне) розміщення акцій (для венчурних фондів);

5) мінімальний внесок фізособи-учасника – 1,820 млн. грн.

 

Модель «Продаж нерухомості через опціон»

КІФ укладає договір купівлі-продажу (ДКП) майнових прав із забудовником – далі КІФ укладає з Покупцем опціон, базовим активом якого є право вимоги майнових прав за ДКП МП – після чого покупець сплачує КІФ премію за опціоном (маржу будівництва) – покупець пред’являє опціон до виконання до КІФ – на виконання опціону, КІФ відступає право вимоги МП за ДКП до покупця – далі покупець сплачує за відступлене право (собівартість будівництва) – покупець стає власником майнових прав – після завершення будівництва покупець стає власником нерухомості.

 

Суттєвим щодо діяльності КІФ є те, що він діє не самостійно. В структурі є два органи управління – загальні збори учасників та наглядова рада, а виконавчим органом э компанія з управління активами (КУА). Лише КУА має право представляти інтереси КІФ, а також КУА відповідальна за належну звітність КІФ.

 

Блок 2. Використання інвест фондів для будівельних проектів 

Законом України «Про гарантування речових прав на об’єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому» внесено зміни до активів, якими збільшено перелік. Зокрема, додані такі активи: об’єкти незавершеного будівництва; майбутні об’єкти нерухомості та спеціальні майнові права на них.

За цим законом визначено поняття «девелопер будівництва». Венчурний фонд може виступати цим девелопером, який з інвесторами укладає договір купівлі-продажу неподільних об’єктів незавершеного будівництва/майбутніх об’єктів нерухомості. При цьому венчурний фонд укладає з замовником будівництва договір щодо організації та фінансування будівництва.

Вищенаведеним законом також регламентовано розкриття інформації про подільний об’єкт незавершеного будівництва (багатоквартирний будинок). Зокрема, замовник, девелопер зобов’язані розмістити на своїх веб-сайтах інформацію: ідентифікатор об’єкта будівництва, основні технічні характеристики подільного об’єкта незавершеного будівництва, відомості про замовника, девелопера тощо.

Закон вводить як елемент гарантії добудови об’єкта таке поняття як гарантійна частка будівництва об’єкта нерухомого майна. Фактично це частка від усього об’єкту, яка після реєстрації майнових прав на об’єкт нерухомого майна, що буде збудований в майбутньому. Ця частка гарантує для інвестора, що будівництво буде збудоване.

 

Блок 3. Моделі застосування інвестиційних фондів для отримання податкових переваг

Щодо пільг потрібно одразу відзначити, що інвестиційні фонди дозволяють економити податок на прибуток, однак не економлять НДС. Якщо проводити операції на інвестиційному фонді – ці операції будуть оподатковуватись ПДВ.

Оподаткування КІФ схоже на модель із податком на виведений капітал (ПНВК). Доходи від використання активів інвестиційного фонду не оподатковуються податком на прибуток. Коли буде розподіл дивідендів – відбувається оподаткування лише на рівні тієї особи, що їх отримує.

Головна рекомендація – не використовувати ТОВ із КІФом. На даний момент модель, де ТОВ володіє КІФ призводить до неможливості застосувати зменшувальне коригування.

 

Модель надання КІФом компанії структури торгової марки та отримання доходу у вигляді роялті. Такий дохід не оподатковується прибуток. При цьому компанія, яка виплачує роялті – може зменшити базу податку на прибуток, що оподатковується. У таких випадках ДПС перевіряє в операціях наявність ділової мети. Проте за податковим законодавством України ДПС не має права перевіряти наявність ділової мети в операціях між резидентами. При цьому посилатися на цей аргумент у судовому порядку не допомагає виграти справу на користь платника податків.

Торгову марку бажано наповнити сабстенсом: впізнаваність; активи, які збільшують вартість торгової марки. Наприклад, ситуація, коли торговельну марку створили, зареєстрували нещодавно, вартість якої набагато менша, ніж отримувані доходи КІФом за її використання – привертає увагу ДПС.

 

Модель надання позики КІФом та отримання доходу у вигляді відсотків на користь КІФ

Щоб видати позику КІФ має володіти щонайменше 10% операційної компанії, якій видає позику. Робочі відсотки за позиками зазвичай становлять 17%, 20% (до війни).

Необхідно також бути готовим доводити наявність ділової мети у таких операціях.

 

Якщо у вас є питання по цій темі, з радістю надамо консультацію

+38 063 466 8242

Marketing_crowe_legal@crowe.com.ua

 

З повагою,

команда Crowe Mikhailenko

ru_RUРусский