ПОДПИШИТЕСЬ НА НАШИ
НОВОСТИ И АНОНСЫ.

Memento mori пам’ятаймо про смерть. На нещодавньому вебінарі «Поховання в умовах воєнного стану: теорія та практика» адвокат Кроу ЕйБі Україна Сергій Клюца розповів про процедуру фіксації смерті особи та отримання медичного/лікарського свідоцтва про смерть, особливості направлення тіла на медичну експертизу, умови отримання свідоцтва про смерть в органах РАЦС, нюанси видачі дозволу на поховання, проведення захоронення та кремації…

Вашу ж увагу хочемо звернути на актуальні питання сьогодення.

 1. Смерть в окупації – «спрощена» процедура, яка включає:
 • звернення родичів померлого (їх представників) для підтвердження факту смерті особи до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника;
 • розгляд заяви судом невідкладно (1-5 днів);
 • ухвалення рішення про оголошення особи померлою;
 • надсилання копії судового рішення учасникам справи, а також до органу РАЦС за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті особи;
 • реєстрація в органах РАЦС.
 1. Особливості державної реєстрації смерті під час війни. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться будь-яким органом державної реєстрації цивільного стану за зверненням заявника незалежно від місця смерті чи проживання померлої особи.
 2. Розгляд судами справ про смерть в окупації, що особливого? У випадку розгляду судами справ про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України вимога щодо отримання письмової відмови органів РАЦС у здійсненні реєстрації таких фактів не ґрунтується на положенні законодавства. Тобто звертатись спочатку до органу державної реєстрації актів цивільного стану в межах території підконтрольній України та отримати письму відмову, не є обов’язковим.
 3. Актуальна судова практика:
  • Сама по собі відсутність відомостей про місце перебування фізичної особи протягом трьох років у місці її постійного проживання не може бути підставою для оголошення цієї фізичної особи померлою (Постанова ВС від 30 березня 2022 року у справі № 295/4293/21).
  • Факт смерті встановлено на підставі листів сусідів та знайомих про поховання, фотокарток з місця поховання (Рішення Кіровського районного суду м. Дніпропетровська від 16.05.2022 року, справа № 203/1416/22).
  • Відмовлено у встановленні факту смерті на території м. Маріуполь, бо ВРУ на тепер м. Маріуполь не визначено тимчасово окупованою територією. Пояснення свідків суд не вважав достатнім доказом для встановлення факту смерті (Рішення Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська від 08 квітня 2022 у справі № 199/1675/22).
ru_RUРусский