ПІДПИШІТЬСЯ НА НАШІ
НОВИНИ І АНОНСИ

Як поводитися при обшуках, виїмках та перевірках «силових органів»? Що робити до приїзду адвокатів? Як здійснюється вилучення майна та повернення його в кримінальному процесі?  Відповіді на всі ці запитання надавав адвокат Кроу ЕйБі Україна Сергій Клюца на тематичному вебінарі.

Працівники поліції не мають права примусово проникати до приміщень та розшукувати документи.

Зверніть увагу, вилучення майна при огляді місця події допускається виключно за наявності згоди власника майна. А просто зазначення наявності такої згоди у протоколі, підписаному без зауважень власника майна, недостатньо для визнання законності такого вилучення ( Постанова ККС ВС 22 травня 2019 року у справі № 640/2449/16-к).

Важливі аспекти тимчасового вилучення майна: опис речей та документів складає особа, у якої їх вилучають. Для виготовлення копії слідчий може використовувати обладнання власника лише за його згодою – інакше копії виготовляються на устаткуванні слідчого.

Особливості обшуку на підставі ухвали суду:  делегування повноважень проведення обшуку не допускається; ухвала діє лише один раз; перерва у проведенні обшуку анулює подальше використання ухвали; обшук у приміщенні на іншу адресу або в іншого власника приміщень не допускається.

При негайному обшуку слідчий, прокурор зобов’язані невідкладно звернутись до суду на підтвердження правомірності своїх дій. В противному випадку вилучене майно не може вважатися доказами, такого висновку дійшов ВС в постанові від 28.05.2029 р. у справі № 523/5215-14-к. В свою чергу, невідкладно – означає як мінімум 14 днів з моменту обшуку відповідно до Постанови ВС від 26.11.2019 р. у справі № 310/4839/17.

А тепер ловіть коротеньку покрокову інструкцію дій у випадку обшуку:

 1. До моменту допущення правоохоронців на територію, що охороняється
 • Отримайте копію ухвали ( за наявності)
 • Повідомте слідчого про намір скористатись допомогою адвоката, викличте адвоката
 • Перевірте адресу та слідчого вказаних в ухвалі
 • Встановіть особу понятих, перепишіть їх дані, візьміть контакт
 1. Після проникнення правоохоронців на територію
 • Слідкуйте за присутністю слідчого, оперативних працівників та понятих, фіксуйте такі факти
 • Не дозволяйте опитувати присутніх під час обушку людей
 • Перевірте правильність відображення у протоколі списку вилучених речей та документів, вимагайте його уточнити
 • Отримуйте копію протоколу обшуку
 • Внесіть зауваження до протоколу обшуку, вказавши їх існування до підписання вами протоколу.
ru_RUРусский