ПОДПИШИТЕСЬ НА НАШИ
НОВОСТИ И АНОНСЫ.

Дата: 09.09.2022

Тема: Реформування трудових відносин: гіг-контракти, трудові контракти та договори з нефіксованим робочим часом

Спікери: Андрій Духницький, Катерина Скрипкіна

 

Гіг-контракт та його особливості

Відповідно Закону України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» (далі — Закон № 1667-IX), гіг-контрактом є цивільно-правовий договір, за яким гіг-спеціаліст зобов’язується виконувати роботи та/або надавати послуги відповідно до завдань резидента Дія Сіті як замовника, а резидент Дія Сіті зобов’язується оплачувати виконані роботи та/або надані послуги і забезпечувати гіг-спеціалісту належні умови для виконання робіт та/або надання послуг, а також соціальні гарантії, передбачені цим Законом.

Особливості Гіг-контракту

 • Для того щоб гіг-контракт не вважався трудовим договором, а цивільно-правовим, важливо в договорі прямо зазначити про укладення саме гіг-контракту.
 • Укладати гіг-контракт можна після входу до режиму Дія Сіті, дотримавшись усіх відповідних умов / критеріїв.
 • Гіг-контракт укладається між компанією-резидентом Дія Сіті та гіг-спеціалістом у письмовій (електронній) формі, де сторони можуть прописувати будь-які умови праці, які вважають за необхідність з урахуванням вимог Закону № 1667. Гіг-контракт може бути строковим або безстроковим.
 • Нормальна тривалість робочого часу гіг-спеціаліста не може перевищувати 8 годин на день та 40 годин на тиждень. Разом з тим сторони гіг-контракту можуть погодити умову про ненормований робочий час.
 • За виконані протягом місяця роботи (надані послуги) гіг-спеціалісту виплачується винагорода в розмірі, порядку та строки, визначені сторонами в гіг-контракті з урахуванням положень Закону № 1667-IX. Закон також дозволяє визначати розмір винагороди у іноземній валюті.

Згідно ст. 22 Закону № 1667-IX гіг-спеціалісти підлягають страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та мають право на допомоги у зв’язку з тимчасовою  непрацездатністю та вагітністю та пологами, що надаються в порядку та розмірах, передбачених Законом України від 23.09.1999 № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування відповідні зміни вже внесені.

Можливість укладати трудові договори / контракти

 • При наймі працівника резидент Дія Сіті може укладати з ним трудовий контракт як особливу форму трудового договору для підвищення взаємної відповідальності сторін.
 • Якщо роботодавець втрачає статус резидента Дія Сіті, це не призводить до припинення трудових відносин за трудовим контрактом та не впливає на чинність трудового контракту, у тому числі окремих його положень.
 • Не заборонено резидентам Дія Сіті укладати звичайні трудові договори.

 

Трудові договори з нефіксованим робочим часом

 • З 10.08.2022 р. всі роботодавці незалежно від форми власності та джерел фінансування трудових договорів з нефіксованим робочим часом.
 • Такий вид договору може використовуватися у тих випадках, коли у роботодавця виникає потреба у залученні до праці осіб на нерегулярній основі для виконання тих чи інших робіт, які носять непостійний, але повторюваний характер.
 • Із роз’яснень Мінекономіки від 16.08.2022 р. виходить, що у період воєнного стану не обов’язково укладати трудовий договір у письмовій формі, але письмово мають бути узгоджені обов’язкові умови трудового договору з нефіксованим робочим часом.
 • Оплата праці фізосіб, прийнятих за трудовим договором з нефіксованим часом здійснюється працівникові за фактично відпрацьований час (наприклад: місячна, поденна, погодинна).

 

Спрощений режим регулювання трудових відносин

 • Такий режим встановлено тільки на період воєнного стану та він доступний для трудових відносин, що виникають:
 • між працівником та роботодавцем, який є суб’єктом малого або середнього підприємництва відповідно до закону з середньою кількістю працівників за звітний період (календарний рік) не більше 250 осіб;

або між роботодавцем та працівником, розмір заробітної плати якого за місяць становить понад 8 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом.

ru_RUРусский