ПОДПИШИТЕСЬ НА НАШИ
НОВОСТИ И АНОНСЫ.

На щотижневому оглядовому вебінарі за 07.09.2022 наші колеги розглянули Постанову Верховного Суду у справі № 908/2287/17 від 19.08.2022 р. щодо оцінки у судовій справі сертифікату торгово-промислової палати як доказу, що підтверджує наявність форс-мажорних обставин (далі – «Сертифікат ТПП»).

Дана проблематика на сьогодні є досить важливою, адже зараз велика кількість підприємств отримують сертифікати ТПП з метою звільнення від відповідальності за порушення договірних зобов’язань.

Вказане судове рішення було прийняте в справі за позовом АТ «Нафтогаз» до АТ «Запоріжгаз» про стягнення заборгованості за відповідним договором купівлі-продажу природного газу у зв’язку з порушенням останнім умов договору в частині строків розрахунків за придбаний природний газ.

В даному кейсі варто звернути увагу не на предмет самого спору та фактичні обставини справи, а на правові висновки, які сформував суд касаційної інстанції.

Так, Верховний Суд прийшов до висновку, що Сертифікат ТПП для судових органів не має беззаперечного доказу, мотивуючи це тим, що визнання Сертифікату ТПП беззаперечним та достатнім доказом про існування форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) без надання судом оцінки іншим доказам суперечить принципу змагальності сторін судового процесу. Тому, Сертифікати ТПП мають оцінюватись судами критично з урахуванням встановлених обставин справи та у сукупності з іншими доказами.

Аналогічні висновки також викладені й в Окремій думці судді Олени Кібенко у справі 904/5328/21 від 22 червня 2022 року.

Враховуючи вищевказане, рекомендуємо заздалегідь подбати про детальний опис та обґрунтування, в тому числі й у заяві про отримання Сертифікату ТПП, причинно-наслідкового зв’язку між зобов’язаннями, які сторона не може виконати, та обставинами (їхнім результатом), на які сторона посилається як на підставу неможливості виконати зобов’язання. Оскільки, при необхідності залучення стороною Сертифікату ТПП як доказу до матеріалів справи необхідно буде доводити, що ці обставини підтверджуються не лише наданим Сертифікатом ТПП, а й з урахуванням інших обставин (доказів), які підтверджують неможливість виконання зобов’язання в принципі, незалежно від тих зусиль та матеріальних витрат, які сторона понесла чи могла понести.

ru_RUРусский