ПОДПИШИТЕСЬ НА НАШИ
НОВОСТИ И АНОНСЫ.

09.08.2022 року відбувся Круглий стіл «Як стягувати збитки, завдані агресією рф?».

Адвокат Кроу ЕйБі Україна Сергій Клюца відкрив дискусію та звернув увагу на позиції ВС щодо відшкодування шкоди з рф за позовами, з якими громадяни України звертаються до українських судів. Постанови КЦС ВС від 14.04.2022 у справі №308/9708/19, від 18.05.2022 у справі № 760/17232/20-ц стосуються позбавлення росії судового імунітету в спорах про стягнення відшкодування шкоди, заподіяної війною. Підтримання імунітету рф є несумісним із виконанням зобов’язань за Конвенцією з прав людини і основоположних свобод,  міжнародно-правовими зобов’язаннями України у сфері боротьби з тероризмом, та суперечить міжнародним звичаям. Застосування судового імунітету до росії в таких спорах з огляду на порушення рф державного суверенітету України не досягає законної цілі таких імунітетів — захисту суверенітету держави, до якої звертаються з позовом, адже заподіяння громадянам України шкоди не є здійсненням рф своїх суверенних прав, що підлягають охороні державним імунітетом.

Відповідно до Закону України № 2116-ІХ «Про основні засади примусового вилучення в Україні об’єктів права власності рф та її резидентів» (набув чинності 07.03.2022 р.) майно рф в Україні націоналізовано державою. Отримавши рішення про стягнення шкоди з росії, в Україні його не виконати — в силу відсутності у росії в Україні майна, на яке може бути звернене стягнення. Для стягнення такого майна за кордоном потрібно отримати в місцевих судах виконавчі документи на підставі рішень судів України.

До першого читання готується проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо судового розгляду справ про відшкодування шкоди, завданої внаслідок збройної агресії проти України». Він передбачає заборону рф посилатися на імунітет у спорах про стягнення з росії завданих війною збитків. У ГПК України буде продубльована чинна норма ЦПК України про право звертатися з позовом про відшкодування шкоди від війни за місцезнаходженням позивача. Також передбачається процедура повідомлення відповідача, зокрема шляхом розміщення оголошень на веб-сайті суду.

Іншим способом стягнення шкоди з росії може бути звернення за захистом до національних судів росії, за результатами чого (а іноді і альтернативою чому) може стати звернення до Європейського суду із захисту прав людини (ЄСПЛ). Рішення ЄСПЛ виконуються країнами добровільно, під політичним тиском Ради Європи. Наразі сподіватися на виконання рішення ЄСПЛ росією марно, адже найбільша кількість невиконаних рішень саме у росії.

Втім, хоч звернення до ЄСПЛ подавати технічно простше, ніж оформлювати звернення до національних судів, ЄСПЛ також має право відмовити відмовити у розгляді заяв через “технічні недоліки”: анонімність заяви, ідентичність до вже розглянутої, несумісність з ЄКПЛ або з Протоколами до неї, необґрунтованість, зловживання правом на подання заяви, а також якщо заявник не зазнав суттєвої шкоди.

Обов’язковою вимогою є обґрунтування заяв, тому для цього потрібно здійснити фіксацію пошкоджень, обґрунтувати розмір шкоди та довести причинно-наслідковий зв’язок між порушенням та наслідками.

Зверненню до ЄСПЛ має передувати вичерпання національних інструментів захисту. Втім, існують деякі прецеденти, в яких звернення до ЄСПЛ відбувалося без проходження процедури судового захисту.  Втім, наразі жоден з них не може бути без застережень застосований до справ про відшкодування росією збитків, завданих війною в Україні.

Можливими аргументами для звернення до ЄСПЛ без звернення до судів росії може  стати факт розірвання Україною дипломатичних відносин з рф, припинення поштового сполучення з рф, притягнення до відповідальності в Україні за взаємодію з рф, інформаційні повідомлення рф про звинувачення України в усіх руйнуваннях та вшанування злочинів російських військових, вчинених в Україні, притягнення в росії до відповідальності адвокатів за «неправдиві свідчення» про армію рф, до яких місцеві суди прирівнюють звернення адвокатів з позовами в інтересах клієнтів. Прецедентів таких дій в Європі ще було, тож існує вірогідність на прикладі звернень громадян та юридичних осіб з України створити  нові прецеденти звернень до ЄСПЛ, оминаючи національні суди країни — порушника.

Максим Олексіюк зазначив, що представники Міністерства юстиції України вважають, що ефективним способом відшкодування шкоди може бути створення міжнародного фонду, який буде акумулювати арештовані кошти РФ.

Необхідно пам’ятати, що можна вибрати лише 1 спосіб відшкодування шкоди, тому ми радимо не поспішати та дочекатися більш ефективного способу відшкодування.

Законопроєкт №7198 вводить принцип компенсації шкоди за хронологією подачі заяв, іншого механізму не передбачено. Джерелом фінансування виступає держава. Законопроєкт можна назвати вкрай негативним та непродуманим, особливо в частині несправедливого механізму компенсації.

Людмила Зінченко зосередила увагу на проєкті методики оцінки збитків, завданих агресією РФ. Так на заході були обговорені деякі пункти з проєкту методики: розрахунки у доларах США, фінансова звітність обов’язково до 31.12.2022 (це основа для визначення збитків), розрахування розміру упущеної вигоди відповідно до законодавства про оцінку майна та міжнародних і національних стандартів. Передбачається, що якщо станом на 23.02.2022 р. підприємство, утворене на базі ЄМК, демонструвало збиткову діяльність за 2020-2021 рр., то оцінка упущеної вигоди проводитися не може.

Віталій Смердов відповів на типове питання клієнтів щодо опису активів та податкових наслідків на тимчасово окупованих територіях. Задля списання активів необхідно провести інвентаризацію (після першого числа місяця, наступного за тим, коли було забезпечено безпечний доступ до активів). У разі, якщо безпечно провести інвентаризацію немає можливості:

А) інвентаризацію можуть провести працівники, які перебувають на ТОТ;

Б) зменшення корисності майна – немає наслідків з ПДВ. ДПС може нарахувати ПДВ, зробивши висновок, що таке майно не буде використовуватись, але практика ВС  — на користь платника податків.

Для підтвердження знищення чи пошкодження майна необхідно додавати витяг з ЄРДР, а також сертифікат ТПП (заява за формою 4).

 

Якщо вас зацікавила дана тема, ви можете купити відео-запис вебінару на нашому сайті: https://events.ppk.org.ua/videozapisi-vebinarov/

З повагою,

команда Crowe Mikhailenko

ru_RUРусский