ПІДПИШІТЬСЯ НА НАШІ
НОВИНИ І АНОНСИ

Війна російської федерації проти України досі, на жаль, триває. У зв’язку з цим багато наших громадян виїхали у пошуках безпеки за кордон. Більшість українських вимушених переселенців зупинилася у європейських країнах. Відповідно до Директиви від 20 липня 2001 року № 2001/55/EC про мінімальні стандарти надання тимчасового захисту у разі масового напливу переміщених осіб та про заходи, що сприяють збалансованості зусиль між державами-членами щодо прийому таких осіб та несення їх наслідків для українців, які прибули у країни Європи у пошуках тимчасового захисту через війну в Україні,  передбачена низка пільг, зокрема, спрощена процедура доступу до ринку праці та реєстрації у якості приватних підприємців (далі — ПП). Таким чином, громадяни України, яким надано тимчасовий захист та які бажають здійснювати підприємницьку діяльність на території європейських країн, мають шанс це зробити більш легким шляхом, ніж інші іноземці.

У рамках даної статі ми поділимося з вами досвідом реєстрації у якості ПП у Республіці Польща. Адже саме до цієї країни переїхала найбільша кількість наших співвітчизників. Далі будемо керуватися нормами Закону Республіки Польща «Про допомогу громадянам України у зв’язку із збройним конфліктом на території тієї держави» від 12 березня 2022 р. (далі — Спеціальний закон; Законодавчий вісник Польщі від 2022 року, поз. 583).

 

Хто має право на особливі умови реєстрації як ПП?

Громадяни України, які перебувають у Польщі легально, зокрема, на підставі Спеціального закону та Закону Республіки Польща «Про іноземців» від 12 грудня 2013 р. можуть розпочинати і займатися підприємницькою діяльністю на тих же засадах, що і громадяни Польщі (ч. 1 ст. 23 Спеціального закону).

Претендувати на спрощену процедуру реєстрації ПП у Польщі (у порівнянні з іншими іноземцями) можуть повнолітні громадяни України (у тому числі ті, що мають «Карту поляка»), які:

легально прибули на територію Республіки Польща з території України у зв’язку із бойовими діями в період, що почався 24 лютого 2022 р. (кінцева дата наразі не визначена);

та

— повідомили про намір залишитися на території Польщі (отримали саме тут тимчасовий захист і не втратили його через порушення строків виїзду з Польщі).

Зауважте, що особи, які прибули до Польщі до 24 лютого 2022 р. та перебувають там легально з інших підстав (відповідно до Закону Республіки Польща «Про іноземців» від 12 грудня 2013 р.), зокрема, мають дійсний дозвіл на проживання, також мають право зареєструватися приватним підприємцем за тою ж процедурою, що і польські громадяни.

Для отримання допомог, пільг та послуг що передбачає тимчасовий захист (зокрема, для доступу до спрощеної процедури підприємницької діяльності), нашим громадянам необхідно отримати номер PESEL. Це можна зробити, подавши клопотання у будь-якому виконавчому органі ґміни (муніципалітет міста або управління ґміни у тій чи іншій місцевості) на території Польщі. Зробити це треба не пізніше 60 календарних днів з дня в’їзду до Польщі (звісно, якщо не зробили під час перетину кордону).

Заяву про присвоєння номеру PESEL можна скачати за посиланням https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-numer-pesel-oraz-profil-zaufany—usluga-dla-obywateli-ukrainy. Заява має містити таку інформацію:

— ім’я та прізвище;

— дата і місце народження;

— країна народження та громадянство;

— дата в’їзду в Польщу;

— реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності);

— дані документа, що посвідчує особу;

— адреса електронної пошти та польський номер телефону.

До заявки також необхідно додати фотографію (розміром 3,5 х 4,5 мм).

Звернутися за отриманням PESEL треба особисто, оскільки під час подання клопотання беруть відбитки пальців. Послуга по присвоєнню зазначеного номеру безкоштовна.

Процедура реєстрації як ПП

Попри спрощену процедуру реєстрації підприємницької діяльності слід мати на увазі, що ви в іншій країні, де діє своє законодавство. З урахуванням цього ще до початку реєстрації треба визначитися з видами підприємницької діяльності, перевірити, чи потребує підприємницька діяльність, яку ви збираєтесь вести, додаткових ліцензій, дозволів або запису до реєстру регульованої діяльності, визначитися з формою сплати податку на прибуток.

Зверніть увагу: одна фізична особа може мати лише один запис у Центральному реєстрі та інформації про підприємницьку діяльність (CEIDG[1]). При цьому, як і в Україні ви можете при реєстрації вказати різні види діяльності, які будете вести під одним записом.

Реєстрація проводиться CEIDG за принципом «єдиного вікна», вже знайомого українським підприємцям. Пройти реєстрацію можна як онлайн, так і оффлайн. Перед початком реєстрації треба перевірити, які дані та документи потрібно підготувати. Послуга щодо подання заявки на вступ до CEIDG є безкоштовною.

Подати заявку на реєстрацію онлайн можна за посиланням https://www.biznes.gov.pl/pl/e-uslugi/00_0736_00. Разом із заявою про реєстрацію можна надіслати документи до Закладу соціального захисту (ZUS) та податкової служби. Для цього необхідний кваліфікований електронний підпис або довірений підпис у системі e-PUAP. Електронна заявка на вступ до CEIDG не може бути подана довіреною особою.

Оффлайн заявку на вступ до CEIDG може подати як сама фізична особа, так і його представник. Крім того, заяву можна надіслати поштою. І у такому разі одночасно можна подати заявку до ZUS. Якщо заявка подається представником або поштовим листом, підпис і, таким чином, особу, яка реєструється підприємцем, повинні бути підтверджені в заяві нотаріусом.

Тепер розберемося з нюансами, на які треба враховувати при заповненні заявки.

  1. У заявці необхідно зазначити, зокрема, ім’я та прізвище, дату початку діяльності та сферу діяльності на основі кодів, які використовуються в Польській класифікації Діяльність (PKD).

Майте на увазі, що усі дані, надані під час реєстрації, мають відповідати дійсності. Якщо вони не відповідатимуть поданим документам, можуть відмовити у внесенні їх до CEIDG.

  1. У CEIDG реєструється адреса проживання та інші адреси, пов’язані з підприємницькою діяльністю. І такі адреси доведеться підтвердити.

Разом із заявкою фізособа має подати заяву про підтвердження права власності на об’єкти, адреси яких внесені до CEIDG. Юридичним правом власності на нерухоме майно може бути, зокрема, право власності (спільна власність) на нерухоме майно або квартиру, оренда тощо.

Якщо  такого права немає, то вам можуть відмовити у реєстрації у CEIDG. Крім того, зауважте, що відповідні органи перевіряють, чи фактично здійснюється підприємницька діяльність за адресою, зазначеною в CEIDG, і чи фактично там зберігаються бухгалтерські документи.

Зауважте, що у разі якщо ви не ведете свою діяльність на постійному місці, то можна вибрати варіант «без постійного місця діяльності». Але ж це має відповідати дійсності.

  1. При поданні заявки вам необхідно віднести свою діяльність до певного коду в польському класифікаторі видів діяльності (обрати код PKD). Ці коди необхідні для офіційної статистики, а також обрані коди можуть впливати на форму оподаткування, обов’язковість користування касовим апаратом, реєстрацією платником ПДВ. Звертаємо увагу, що у вказаному питанні не повинно виникнути складнощів, так як український класифікатор видів економічної діяльності інтегрований до загальноєвропейського класифікатора, — і коди збігаються.
  2. Також слід обрати форму сплати податку на прибуток. Можна вибрати одну з трьох форм оподаткування прибутку.
  3. Необхідно навести інформацію про ведення бухгалтерського обліку (розрахунки за книгою доходів і витрат, одноразова виплата зареєстрованих доходів або ведення повного обліку — книги бухгалтерського обліку).

Реєстрація як ПП в CEDIG може зайняти до 30 календарних днів. Разом з тим на практиці зазвичай все відбувається протягом 7 календарних днів. Процедура реєстрації може бути завершена в муніципальному управлінні, поштою або в електронному вигляді.

Так, реєстраційне свідоцтво можна завантажити з веб-сайту CEIDG. Також, CEIDG надсилає дані ПП до податкової служби, яка, в свою чергу надасть податковий ідентифікаційний номер (NIP) та повідомить Центральне управління статистики, орган соціального страхування про запис у CEIDG та присвоєний податковий ідентифікаційний номер. Після реєстрації в CEIDG ПП автоматично буде повідомлено як платник до Закладу соціального страхування (ZUS).

Зверніть увагу, що процедуру реєстрації необхідно завершити до початку вашої підприємницької діяльності. Тобто одразу після отримання реєстраційного свідоцтва можете починати бізнес!

Після того, як ваше перебування перестане бути легальним (коли воно є легальним див. вище), прізвище підприємця викреслять з Центрального реєстру та інформатора про підприємницьку діяльність.

 

 

 

[1] https://aplikacja.ceidg.gov.pl/CEIDG/CEIDG.Public.UI/Search.aspx

ru_RUРусский