ПОДПИШИТЕСЬ НА НАШИ
НОВОСТИ И АНОНСЫ.

IT сектор в Україні динамічно розвивається, щороку зростає приблизно на 25% та залишається одним із впливовіших експортерів ІТ-послуг в Європі. Показово, що навіть у період війни, за даними асоціації IT Ukraine, за І квартал 2022 року експортна IT-індустрія України забезпечила рекордні $2 млрд надходжень.

Війна ж РФ з Україною спричинила масову релокацію айті-компаній та їхнього персоналу у більшості випадків закордон.

Так куди роз’їхалися наші айті-компанії? При виборі тієї чи іншої країни досліджуються декілька факторів, серед яких питання легалізації (законного перебування у країну переміщення), резидентства та безумовно оподаткування та податкового навантаження при різних формах ведення бізнесу.

З нашою статтею, яка присвячена питанню резидентства, можете ознайомитися за посиланням: https://bit.ly/3t9wdJR

У цій статті ми зосередимося на оподаткуванні айті-спеціалістів як самозайнятих осіб у різних європейських країнах. З графіки нижче видно, в які країні у більшості випадків релокувалися відповідні компанії та їхні працівники.

Бачимо, що серед популярних країн: Польща , Німеччина, Іспанія,Португалія, Румунія, Болгарія, Туреччина та інші.

Польща стала безумовним лідером та магнітом для українських підприємців. Польща пропонує декілька форм оподаткування, серед яких:

  • Прогресивна шкала 17% (меньше 120 000 зл на рік) і 32% (більше 120 000 зл)
  • Фіксована ставка у розмірі 19% на прибуток.
  • Паушальний податок у розмірі 12% для айті-спеціалістів.
    При цьому у 1 и 2 варіанті є можливість перейти на спеціальний айпі-бокс режим зі ставкою 5%, якщо більша частина вашого доходу формується саме з R&D діяльності.

Щодо соціальних внесків, то перші півроку новозареєстровані підприємці взагалі звільняються від соцвнеску, і сплачують лише медичну страховку у розмірі 9% або 4,5% залежить від обраної системи оподаткування. У наступні 24 місяці соцвнески можна сплачувати у пониженому розмірі. Тож, в подальшому обравши режим айпібокс – податкове навантаження звести до 14%, що не є високим у порівнянні з іншими країни ЄС.

Німеччина також користується попитом серед айті-спеціалістів, ПДФО сягає 14% -24% якщо дохід не перевищує 14 530 євро на рік, доходи вище оподатковуються за відповідними ставками до 45%. Фрилансери можуть не сплачувати соціальні внески через те, що для деяких професій діє саме добровільне страхування, не обов’язкове.

Щодо Словаччини, ПДФО складає 15% на прибуток (якщо дохід не перевищує 49 790 євро), при цьому є соціальні внески у розмірі 33,15% від доходу минулого року та медстраховка у розмірі 15% від доходу минулого року. При цьому у перший рік реєстрації підприємцем діють звільнення від сплати соцвнесків, але медстраховку сплачувати все одно необхідно. Витрати на соцвнески знижують базу, отже у перший рік податкове навантаження може складати 35%. Більш того можна скористатися супер вирахуваннями у розмірі 200% або режимом patent-box, якщо ви задіяні у R&D діяльності.

Найчастіше все ж реєструють компанію та отримують дивіденди як власники, тоді податкове навантаження складатиме 22%.

Чехія пропонує самозайнятим особам 15% ПДФО та ЄСВ у розмірі 42,7% от 50% доходу, що в кінцевому рахунку складає приблизно 35% оподаткування.

У Грузії підприємці оподатковуються за ставкою 20% ПДФО + 4% (соцвнески), що складатиме 24% податкового навантаження для самозайнятих осіб. Найчастіше користуються опцією реєстрації юридичної особи у віртуальних зонах, перевага якої полягає в тому, що при експорті своїх послуг тільки за кордон діє звільнення від всіх інших податків для юридичних осіб, в тому числі від податку на експорт продуктів програмного забезпечення, що нею розробляються. А власники таких компаній при отриманні дивідендів повинні заплатити 5% ПДФО.

В Португалії діє прогресивна шкала оподаткування, починається з 14,5% та може сягати 48% (53%). Базою для нарахування податку є 75% доходу. Айті-спеціалісти можуть скористатися фіксованою ставкою 20%, якщо вони отримують Non-Habitual Residents режим, що передбачає звільнення від оподаткування іноземних доходів та доходу від приросту капіталу на перші 10 років. ЄСВ складає 21,4% от 70% винагороди айті-спеціалісту. Остаточне навантаже складатиме приблизно 25%, якщо ви обираєте саме прогресивну форму оподаткування.

В Іспанії ПДФО для самозайнятої особи складає 19% при доході, який не перевищує € 0 to €12,450 євро, та 30% застосовується до доходу від  €20,200 до €35,200 на рік.  А ЄСВ складає 30.6% від мінімальної бази 960.60 євро (30% = 293,76 євро). Проте, ново зареєстровані фрілансери сплачують фіксовану ставку у розмірі 60 євро на місяць. Уряд Іспанії зараз в процесі розробки пільг для айті-спеціалістів та їхніх сімей.

Привабливими для айті спеціалістів є також такі країни як Румунія та Молдова через те, що низький розмір корпоративного податку.

Румунія – респектабельна європейська юрисдикція зі значними перевагами для малого підприємництва (дохід до 1 000 000 млн євро на рік). ПДФО складає 10%, соціальні внески включають в себе пенсійний внесок у розмірі 25% та 10% медичне страхування, база для яких не менше як  мінімальна зарплата за 12 місяців (3 060 лей/місяць). Загальне податкове навантаження у такому випадку складає 45%. Але! Є опція зареєструвати мікро підприємство (якщо дохід на рік не перевищує 1 млн євро) та насолоджуватися ставками 1% (за умови працевлаштування на таке підприємство як мінімум одного працівника на повну зайнятість) або 3% (якщо немає працівників). Отже, зареєструвавши таку компанію та отримуючи дивіденди як власник за відсутності працівників, можна досягти податкового навантаження у розмірі 13%.

Що стосується Болгарії, також бачимо ставку ПДФО у розмірі 10%, а соцвнески складають 31,30%, що робить загальне податкове навантаження приблизно до 40%. Проте і в Болгарії є можливість зареєструвати компанію та отримувати дивіденди як власник бізнесу, що дозволяє скористатися податковим навантаженням у розмірі 15%.

На Кіпрі діє прогресивна шкала оподаткування. Від 0 – 19,500 євро – 0%; від 19,500 до 28,000 євро —  20%; від 28,000 до 36,300 —  25% і так до 35%. Соціальні внески складають 16% (15, 6% та 4%). Загальне навантаження складатиме 30%-40%. Але пам’ятаймо, що на Кіпрі діє айпі-бокс режим, який зазвичай дозволяє істотно знизити розмір оподаткування.

Що стосується таких європейських країн як Австрія, Бельгія, Голландія, Швейцарія, де також застосовується прогресивна шкала оподаткування, податкове навантаження сягає 40% і вище.

До речі, звертаємо особливу уваги, що при виборі тієї чи іншої країни, необхідно дивитися не тільки на податкове навантаження (з урахуванням ЄСВ), а також на процедуру реєстрації, звітності, рівня життя, розвиток економіки тощо. Ось як приклад, Словенія – прекрасна країна з високим рівнем надійності ведення бізнесу та оподаткуванням у розмірі приблизно 5-7% з ЄСВ (майже як в Україні!), однак реєстрація звичайним підприємцем може зайняти до 9 місяців через недостатню кількість відповідних працівників у реєстраційних органах та багатоетапність процедури. Тут можна згадати і Румунію, де для реєстрація підприємцем необхідно підтвердити свою кваліфікацію та надати оригінали дипломів, що через війну наразі не є можливим для багатьох українців.

Нижче наводимо таблицю з приблизним розрахунком податкового навантаження на умовну винагороду 3000 євро/місяць. Звертаємо увагу, що в залежності від доходу, податкове навантаження у відсотковому відношенні може змінюватися.

Країна Податки, які підлягають сплаті на умовні 3000 євро Податкове навантаження
Польща 19% — фіксована ставка

17% і 32%, 120 000 злотих

12% — паушальний платіж для айті-спеціалістів

 

9% — медична страховка

~1400 злотих – фіксований ЄСВ (але при початковій реєстрації діє звільнення)

 

5% — ПДФО (IP Box режим для IT)

9% — медстраховка

25%

 

 

 

 

 

 

 

 

14%

 

 

 

 

Словаччина 15% — ПДФО

ЄСВ – 33,15% від доходу минулого року

Медстраховка – 15% від доходу минулого року

35%
Чеська Республіка 15% — ПДФО

ЄСВ –42,7% від 50% доходу

 

35%
Грузія 20% — ПДФО

4% — ЄСВ

 

24%
Португалія ПДФО – 14,5% від 75% (326,25 євро)

ЄСВ – 21,4% від 70% винагородження (449,4 євро)

 

25%
Австрія ПДФО – прогресивна ставка 25%-55%

ЄСВ для самозайнятих осіб: 6,8%+EUR 10,09+18,5%

 

40%
Швейцария ПДФО – 19% и 24% для кантонов Schwyz и Zug

ЄСВ – 10,6%

 

29,6%
Естонія ПДФО – 20%

ЄСВ – 13%

 

33%
Кіпр ПДФО – прогресивна шкала від 0% до 35%

ЄСВ – 15,6%

 

37%
Бельгія ПДФО – 25%

ЄСВ – 20,5%

 

40,5%
Іспанія 30% — ПДФО дохід до 35 200 євро

30.6% від мінімальної бази 960.60 євро (293,76 євро)

Перші 1-12 місяців — €60 в місяць.

 

 

 

~31%
Португалія ПДФО 14,5% — 48% (53%) від 75% доходу

ЄСВ —  21,4% от 70%

 

20% — Non-Habitual Residents режим

 

~25%

 

Беручи до уваги усе описане вище, бачимо, що є європейські країні, які примагнічують наших підприємців як мінімум на час воєнних дій і приваблюють легкістю ведення бізнесу, оптимальним податковим навантаженням. Серед лідерів таких країн можна безумовно виділити Польщу (якщо ми грамотно використовуємо поєднання айпі-бокс, пільг для бізнес-початківців та/або вік платника податків), Португалію, Німеччину, Кіпр, Грузію, яким ми присвятимо наступні статті.

Варто зазначити, що поряд із статусом самозайнятих осіб (на нашу – СПД) можлива така форма організації бізнесу, як приватне підприємство, де ми порівнюємо корпоративний податок плюс податок на дивіденди (замість ПДФО та ЄСВ, як це показано у таблиці вище).

Для таких організацій серед розглянутих країн є свої лідери, насамперед це Румунія, Грузія та Кіпр (з айпі боксом). Ми присвятимо цьому окрему статтю.

І нарешті, із порівняльної таблиці стає зрозумілим, що очевидним лідером ліберального оподаткування айтішників із великим запасом залишається Україна, тим паче з режимом Дія Сіті. Про те як зберегти податкове резиденство та сплачувати українські податки замість європейських – читай нашу статтю: https://bit.ly/3O5zxxi

 

З повагою,

Конюль Гасанова, юрист Crowe Mikhailenko

За участю Дмитра Михайленка

ru_RUРусский