ПОДПИШИТЕСЬ НА НАШИ
НОВОСТИ И АНОНСЫ.

Шановні друзі!

 

У зв’язку з воєнною агресією російської федерації проти України, велика кількість наших співвітчизників покинули власні оселі та евакуювалася у безпечніші місця. Через це перед українським роботодавцем, серед маси інших, постали наступні питання: як правильно оформляти період відсутності працівників на робочих місцях, чи можливо не зберігати середню заробітну плату та не сплачувати ПДФО, ВЗ, ЄСВ? В цій статті ми запропонуємо декілька законних варіантів.

 

Оформлення відпустки без збереження заробітної плати

Зробити це можна на основі положення ч. 3 ст. 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 р. № 2136-IX. У такому випадку неоплачувана відпустка не обмежується строком, встановленим ч. 1 ст. 26 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 р. № 504/96-ВР (надалі – Закон про відпустки) (тобто не обмежується 15 календарними днями). Згідно з Указом Президента України від 17.05.2022 р. № 341/2022 строк дії воєнного стану в Україні продовжується з 05:30 25 травня 2022 року на 90 діб (до 5:30 23 серпня 2022 року).

Крім того, до 31 серпня 2022 року діє «ковідний» карантин (постанова КМУ від 09.12.2020 р. № 1236). На період такого карантину працівнику може бути надана відпустка без збереження заробітної плати без обмежень 15-деннним строком, передбаченим ч. 3 ст. 26 Закону про відпустки.

Для оформлення відпустки без збереження заробітної плати працівник подає заяву на ім’я керівника, а керівник, у свою чергу, видає відповідний наказ (розпорядження). У табелі обліку використання робочого часу період відпустки без збереження заробітної плати позначають як «НА» (18 – цифровой код).

 

Табелюємо відсутність працівника на роботі без спеціальних процедур оформлення 

Якщо працівник не виходить на роботу, не оформивши відпустку без збереження заробітної плати, то його відсутність у табелі обліку використання робочого часу можна відзначати як «НЗ» (28 – цифровий код; неявки з нез’ясованих причин), якщо працівник не повідомив причину відсутності, або «І» (30 – цифровий код; інші причини неявок), якщо працівник повідомив, наприклад, що евакуювався.

Зверніть увагу, що у період воєнного стану звільняти працівників за прогул без роз’яснень не можна, оскільки відсутність на роботі, зумовлена необхідністю збереження життя та здоров’я таких працівників та їх сімей в умовах війни, вважається відсутністю з поважних причин (див. роз’яснення Мінекономіки від 23.03.2022 р.*).


*https://www.me.gov.ua/Documents/Detail?%20lang=uk-UA&id=10d196f4-2218-45bd-a6df-34048ce35032&title=VidpovidiNaPoshireniPitanniaZiSferiTrudovikhVidnosinVUmovakhVonnogoChasu


Оформлення призупинення дії трудового договору 

Така можливість передбачена ст. 13 Закону № 2136 (на період дії воєнного стану) при дотриманні встановлених умов.

Призупинення дії трудового договору має бути обумовлене одночасно двома обставинами, пов’язаними з:

— абсолютною неможливістю надавати роботу;

і

— абсолютною неможливістю виконувати роботу.

Ініціатором призупинення дії трудового договору може бути як роботодавець, так і працівник. При цьому передбачено, що кожна із сторін трудового договору може повідомити один одного зручним способом:

— шляхом надсилання відповідних документів поштовим листом з повідомленням про вручення;

— через корпоративний e — mail (у разі його відсутності — особистий e — mail);

— за допомогою месенджерів.

Якщо ініціатор-працівник, то він подає відповідну заяву на ім’я керівника. Керівник видає наказ (розпорядження) про призупинення дії трудового договору. Якщо ініціатором є роботодавець, він видає відповідний наказ (розпорядження), з яким ознайомлює працівника до фактичного призупинення терміну дії трудового договору, одним з вказаних вище способів.

У табелі обліку використання робочого часу, період призупинення дії трудового договору можна табелювати як інші причини неявок (I).

Зверніть увагу, що у випадку якщо у працівника немає можливості відправити оригінал заяви поштою, він може зробити фотокопію документу з підписом і відправити на e — mail або за допомогою месенджерів. Роботодавець також може направити скан- або фотокопію наказу з підписом на e — mail працівника або за допомогою месенджерів (тим же способом, яким була надіслана заява). При надісланні листа зверніться до працівника з проханням підтвердити, що він ознайомився з наказом у листі. А на місці, де фіксується ознайомлення з наказом (розпорядженням), можна вказати дату та фактичний спосіб ознайомлення.

Припинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин. Отже, працівника не може бути звільнено через невиконання ним трудових функцій протягом періоду такого призупинення. Разом з тим, у цей період він може звільнитися з інших підстав.

Згідно з положеннями ч. 3 ст. 13 Закону № 2136 відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам на час зупинення дії трудового договору у повному обсязі покладається на російську федерацію.

У зв’язку з цим роботодавцю необхідно фіксувати:

1) суми заробітної плати та компенсаційних виплат, які належали б працівникові, якби не було призупинено дію трудового договору;

2) розмір ЄСВ, який підлягав би сплаті із сум заробітної плати та компенсаційних виплат, що виплачуються працівнику, якби не було призупинено дію трудового договору.

Поки, що процедури відшкодування не встановлено. Насамперед, чекаємо Перемогу, далі розберемося.

Зазначимо, що щодо процедури оформлення призупинення дії трудового договору виникало чимало питань, зокрема, чи всі роботодавці можуть скористатися цим «інструментом». У зв’язку з цим законодавець вирішив уточнити низку моментів.

Так, у першому читанні ухвалено законопроект «Про внесення змін до деяких законів України щодо оптимізації трудових відносин» від 05.04.2022 р. № 7251. Зокрема, планується внести такі зміни до Закону № 2136 щодо процедури призупинення дії трудового договору:

— уточнити, що призупинення дії трудового договору можливе лише на період воєнного стану;

— встановити, що у наказі (розпорядженні) роботодавця про призупинення дії трудового договору вказується інформація про причини призупинення, його строки, кількість і категорії працівників, яких це може стосуватися, умови поновлення дії трудового договору та інше. Типова форма наказу (розпорядження) про призупинення дії трудового договору має бути затверджена Мінекономіки;

— встановити, що наказ (розпорядження) про призупинення дії трудового договору роботодавець надсилає на погодження військово-цивільній адміністрації (далі — ВЦА), яка здійснює свої повноваження на відповідній території, узгодженими із нею засобами електронного зв’язку. ВЦА має поінформувати роботодавця протягом 3 днів з дня отримання відповідного наказу (розпорядження) про своє рішення;

— встановити, що роботодавці, які призупинили дію трудового договору до набрання чинності Законом, який буде прийнято на основі законопроекту № 7251, зобов’язані протягом 10 календарних днів з дня набрання чинності цим Законом надати відповідні накази (розпорядження) рішення на погодження ВЦА, яка здійснює повноваження на відповідних територіях. Протягом 3 днів з дня отримання відповідного запиту від роботодавця ВЦА надсилає роботодавцю узгодженими з ним засобами електронного зв’язку рішення щодо погодження призупинення дії трудового договору. У разі непогодження ВЦА призупинення дії трудового договору, роботодавець в одноденний строк після отримання такого рішення зобов’язаний скасувати відповідний наказ (розпорядження).

Якщо роботодавець не погодить накази (розпорядження) про призупинення дії трудового договору з ВЦА протягом 14 календарних днів з дня набрання чинності зазначеним законом, то вони будуть визнані такими, що втратили чинність.

У всіх розглянутих вище ситуаціях працівник відсутній на роботі та не виконує трудових функцій. Тому заробітна плата за цей період не нараховується. Відповідно, не нараховується та не сплачується за цей період і ЄСВ, ПДФО та ВЗ.

 

труд_воєнний стан — ця інформація також представлена в файлі.

 

З повагою,

команда Crowe Mikhailenko

ru_RUРусский