ПІДПИШІТЬСЯ НА НАШІ
НОВИНИ І АНОНСИ

Шановні друзі!

 

При перетині кордону у вас є декілька можливостей:

— бути туристом і перебувати легально протягом 90 днів з дати в’їзду на території певної країни;

— отримати тимчасовий захист за Директивою ЄC № 2022/382 від 4 березня 2022,такий захист надається на 1 рік, з можливою пролонгацією на 3 роки;

— звернутися за отриманням статусу біженця (або іншими словами – отримати міжнародний захист), що є затяжним процесом і може зайняти до 1 року.

 

Тимчасовий захист — на кого поширюється?

Рішення поширюється на такі категорії осіб, переміщених з України 24 лютого 2022 року:

  • громадяни України, які проживали в Україні до 24 лютого 2022 року;
  • особи без громадянства та громадяни третіх країн, крім України, які користувалися міжнародним захистом або еквівалентним національним захистом в Україні до 24 лютого 2022 року;
  • члени сімей осіб, зазначених у пунктах вище.

 

Права при тимчасовому захисті:

1. можливість перебувати в ЄС протягом часу дії Директиви;

2. можливість легально проживати;

3. доступ до ринку праці (підприємницької діяльності, підвищення кваліфікації) та житла;

4. соціальна та медична допомога;

5. доступ до шкільної освіти.

Обсяг цих прав залежить від конкретної країни ЄС, тому потрібно звертатися до органів влади кожної держави.

Після отримання дозволу на проживання подорожувати в інші країни Шенгену можна буде, але за звичними для безвізу правилами — не більше 90 днів у кожні 180 днів.

 

Статус біженця

Статус біженця регулюються такими основними міжнародними договорами: Женевська Конвенція про статус біженців 1951 року і Нью-Йоркський протокол 1967 року.

Біженці та особи, що шукають притулок, мають ряд прав, які закріплені в Женевській конвенції та національному законодавстві кожної країни. Зазвичай, це право залишатися в країні, право на отримання житла та соціальної допомоги, право на участь в інтеграційних програмах, навчання, роботу та воз’єднання сім’ї.

Женевська конвенція не регулює процедуру подання та розгляду клопотання від особи, яка шукає притулок. Ці процедури значно різняться у різних країнах, зокрема у ЄС.

 

Для отримання статусу біженця потрібно:

  • обрати конкретну країну;
  • подати клопотання відповідно до процедури, яка визначається законодавством такої країни;
  • довести, що є підстави для визнання біженцем. Такі підстави передбачені Женевською Конвенцією про статус біженців 1951 року.

При зверненні за отриманням статусу біженця у такої особи забирають паспорт, що позбавляє можливості виїхати до інших країн ЄС. Процедура отримання може зайняти до 1 року. Сам статус є безстроковим, повернення на територію України означатиме втрату цього статусу.

 

Таким чином, у ситуації, що склалася в Україні з 24 лютого 2022 року, найпростішим та найшвидшим варіантом буде набуття статусу тимчасового захисту, якщо через деякий час ви маєте намір повернутися в Україну.

 

З повагою,

КХ

команда Crowe Mikhailenko

ru_RUРусский