Шановні друзі!
При перетині кордону у вас є декілька можливостей:
— бути туристом і перебувати легально протягом 90 днів з дати в’їзду на території певної країни;
— отримати тимчасовий захист за Директивою ЄC № 2022/382 від 4 березня 2022,такий захист надається на 1 рік, з можливою пролонгацією на 3 роки;
— звернутися за отриманням статусу біженця (або іншими словами – отримати міжнародний захист), що є затяжним процесом і може зайняти до 1 року.
Тимчасовий захист — на кого поширюється?
Рішення поширюється на такі категорії осіб, переміщених з України 24 лютого 2022 року:
- громадяни України, які проживали в Україні до 24 лютого 2022 року;
- особи без громадянства та громадяни третіх країн, крім України, які користувалися міжнародним захистом або еквівалентним національним захистом в Україні до 24 лютого 2022 року;
- члени сімей осіб, зазначених у пунктах вище.
Права при тимчасовому захисті:
1. можливість перебувати в ЄС протягом часу дії Директиви;
2. можливість легально проживати;
3. доступ до ринку праці (підприємницької діяльності, підвищення кваліфікації) та житла;
4. соціальна та медична допомога;
5. доступ до шкільної освіти.
Обсяг цих прав залежить від конкретної країни ЄС, тому потрібно звертатися до органів влади кожної держави.
Після отримання дозволу на проживання подорожувати в інші країни Шенгену можна буде, але за звичними для безвізу правилами — не більше 90 днів у кожні 180 днів.
Статус біженця
Статус біженця регулюються такими основними міжнародними договорами: Женевська Конвенція про статус біженців 1951 року і Нью-Йоркський протокол 1967 року.
Біженці та особи, що шукають притулок, мають ряд прав, які закріплені в Женевській конвенції та національному законодавстві кожної країни. Зазвичай, це право залишатися в країні, право на отримання житла та соціальної допомоги, право на участь в інтеграційних програмах, навчання, роботу та воз’єднання сім’ї.
Женевська конвенція не регулює процедуру подання та розгляду клопотання від особи, яка шукає притулок. Ці процедури значно різняться у різних країнах, зокрема у ЄС.
Для отримання статусу біженця потрібно:
- обрати конкретну країну;
- подати клопотання відповідно до процедури, яка визначається законодавством такої країни;
- довести, що є підстави для визнання біженцем. Такі підстави передбачені Женевською Конвенцією про статус біженців 1951 року.
При зверненні за отриманням статусу біженця у такої особи забирають паспорт, що позбавляє можливості виїхати до інших країн ЄС. Процедура отримання може зайняти до 1 року. Сам статус є безстроковим, повернення на територію України означатиме втрату цього статусу.
Таким чином, у ситуації, що склалася в Україні з 24 лютого 2022 року, найпростішим та найшвидшим варіантом буде набуття статусу тимчасового захисту, якщо через деякий час ви маєте намір повернутися в Україну.
З повагою,
КХ
команда Crowe Mikhailenko