ПОДПИШИТЕСЬ НА НАШИ
НОВОСТИ И АНОНСЫ.

Відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 р. № 64/2022 в Україні було введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб через військову агресію Російської Федерації проти України. У зв’язку із зазначеними обставинами Торгово-промислова палата України своїм листом від 28.02.2022 р. № 2024/02.0-7.1 засвідчила форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) на період воєнного стану.

Згідно з Указом Президента України від 14.03.2022 р. № 133/2022 воєнний стан продовжується строком на 30 діб із 26 березня.

Частина підприємств не може працювати через знаходження у місцях бойових дій та/або перебої з постачанням необхідних матеріальних ресурсів, збутом продукції (послуг), перебої з поставками пального та ін. Через війну багато працюючих людей вимушені були покинути місця постійного проживання та роботи, і при цьому не мають можливості працювати дистанційно.

У такій ситуації роботодавці можуть вводити простій. Це випливає з визначення цього поняття, яке дано у ч. 1 ст. 34 Кодекса законів про працю від 10.12.1971 р. (далі — КЗпП). Так, простій — це зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами. В період війни може зупинятися робота всього підприємства або його окремих підрозділів. При цьому введення простою має бути задокументовано.

Оформлення. В умовах війни такі кроки, як повідомлення працівником роботодавця про простій та установлення причин (створення комісії та складання акту простою) простою пропускається. Вони зараз недоречні. Одразу треба переходити до видання наказу керівника про простій.

У цьому документі треба зазначити:

— причину простою — форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), пов’язані з воєнним станом в Україні;

— час простою — до офіційного закінчення надзвичайних, невідворотних та об’єктивних обставин. Крім того, слід зазначити дату, з якої встановлено простій;

— категорії працівників, структурні підрозділи, які підпадають під дію простою (якщо простій встановлюється не на всьому підприємстві);

— порядок оплати часу простою;

— необхідно чи ні працівникам бути присутніми на робочих місцях (зважаючи на причину простою, скоріше за все тут буде зазначено, що працівники не мають бути присутніми під час простою на робочих місцях — це означає, що роботодавець не несе відповідальність за працівників).

У Табелі обліку використання робочого часу час простою відображають буквеним кодом «П» (цифровим кодом «23»).

Переведення. У ч. 2 ст. 34 КЗпП передбачена можливість переводити працівників тимчасово  за їх згодою та з урахуванням їх спеціальності і кваліфікації на іншу роботу на тому ж підприємстві на весь час простою або на інше підприємство, але в тій самій місцевості на строк до одного місяця. Якщо простій встановлено не для всього підприємства або якщо можливе переведення на інше підприємство в тій самій місцевості, то можна скористатися зазначеною нормою. Переведення оформлюють наказом (розпорядженням) керівника.

Оплата. Час простою не з вини працівників оплачується у розмірі не нижче 2/3 окладу (тарифної) ставки (ч. 1 ст. 113 КЗпП). У разі якщо працівнику встановлено неповний робочий час, то при оплаті простою враховується частина його зайнятості. Оплату простою не потрібно порівнювати з МЗП для виконання п. 3 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР, оскільки вона є виплатою за невідпрацьований час.

На суму оплати простою нараховується ЄСВ за ставкою 22 % (8,41 % — для працівників з інвалідністю), утримуються ПДФО (18 %) та ВЗ (1,5%). Зауважте, що якщо оплата простою для основних працівників без інвалідності виявилася менше МЗП, то ЄСВ нараховується на МЗП (іншими словами, необхідно визначати додаткову базу нарахування ЄСВ).

Зверніть увагу, що попри встановлення простою на підприємстві мобілізованим працівникам та працівникам, які проходять військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період необхідно зберігати середній заробіток відповідно до ч. 3 ст. 119 КЗпП.

 

З повагою,

Катерина Скрипкіна, радник Crowe Mikhailenko

ru_RUРусский