ПОДПИШИТЕСЬ НА НАШИ
НОВОСТИ И АНОНСЫ.

6 березня 2020 з’явилася індивідуальна податкова консультація №960/ІПК/26-15-04-01-18, яка доссить оригінально трактує правила оподаткування ПДВ операцій з відповідального зберігання товарно-матеріальних цінностей (далі — ТМЦ).

Згідно з підпунктом 14.1.191 ПК постачання товарів – будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власником.

Цивільний Кодекс передбачає можливість переходу права власності до зберігача, тільки у разі, коли це прямо передбачено договором зберігання, наприклад, коли товарний склад має можливість розпоряджатися ТМЦ, визначеними родовими ознаками (ст. 958 ЦК). При цьому встановлено, що до таких відносин сторін застосовуються положення про договір позики. Таким чином, існує тільки одна ситуація, коли передачу (повернення) ТМЦ на зберігання можна розцінити як поставку для цілей ПДВ: коли ТМЦ визначено родовими ознаками, зберігач (товарний склад) має можливість їм розпорядитися, і така можливість прямо закріплена в договорі зберігання.

Повертаючись до ПК, в п.п. 196.1.2 ПК, де прямо зазначено, що не є об’єктом оподаткування ПДВ передача ТМЦ на схов (відповідальне зберігання), а також повернення ТМЦ із схову (відповідального зберігання) його власнику.
Виходячи з ІПК від 6 березня, представники податкової служби це начебто знають, і навіть місцями цитують, однак завершують свою консультацію тривожним висновком: якщо по закінченню терміну зберігання, визначеного в договорі, зберігач не повертає ТМЦ поклажодавцеві, такі ТМЦ вважаються поставленими, і операція з поставки підлягає оподаткуванню ПДВ, відповідно до встановленої ПК бази оподаткування.

За логікою податківців, прострочення повернення ТМЦ навіть на один день свідчить про передачу права власності на товари зберігачу, та тягне за собою виникнення ПДВ зобов’язань.

Ми вважаємо такий підхід податкової служби неправильним і таким, що підлягає оскарженню. Сама по собі ситуація нагадує нам спори щодо нарахування ПДФО на суму заборгованості за не повернені вчасно (але без пропуску позовної давності) позик фізичними особами. Було кілька спроб з боку податкових органів визнати в цій ситуації оподатковуваний дохід, проте платники податків довели неспроможність цієї позиції.

ru_RUРусский