ПОДПИШИТЕСЬ НА НАШИ
НОВОСТИ И АНОНСЫ.

Враховуючи запровадження карантину з 12 березня по 3 квітня 2020 року на території України та введення обмежень, визначених Постановою Кабінету міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19», постає питання щодо визнання карантину форс-мажорною обставиною.

За законодавством України під форс-мажорними обставинами розуміють надзвичайні та невідворотні обставини, що об’єктивно унеможливлюють виконання зобов’язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов’язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами.

Сторона договору, яка посилається на форс-мажорні обставини, повинна звернутися до компетентного органу тієї країни, де виникли такі обставини, і отримати відповідний документ (сертифікат або свідоцтво), для можливості пред’явлення його контрагенту згідно з умовами договору.

Для того, щоб засвідчити, що коронавірус COVID-19 є форс-мажорною обставиною, необхідна наявність передумов, визначних ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні». Порядок такого засвідчення визначений Регламентом ТПП і регіональними торгово-промисловими палатами.

Важливою умовою визнання карантину як форс-мажорної обставини є зазначення в договорах серед переліку форс-мажорів таких фактів як епідемія, надзвичайна ситуація в сфері охорони здоров’я або обмежувальні дії влади. Окрім того, для отримання сертифікату ТПП необхідно надати докази того, що коронавірус або заходи боротьби з його поширенням, такі як закриття кордонів, заборона поїздок і інші заходи, прийняті на рівні органів державної влади, є обставинами, які могли стати причиною неможливості виконання зобов’язань за договором.

Звертаємо вашу увагу, що фінансова та економічна криза, дефолт, зростання офіційного і комерційного курсів іноземної валюти до національної валюти тощо, не є форс-мажорними обставинами.

ru_RUРусский